رهبری کسب و کار

آیا نوآوری همان تحقیق و توسعه است

بنر آیا نوآوری همان تحقیق و توسعه است

این روزها مدیرعاملی را پیدا نمی‌کنید که از اهمیت نوآوری بی‌خبر باشد اما کمتر کسی به آن دست پیدا کرده است. ۸۶ درصد مدیران اجرایی به نوآوری به عنوان موتور رشد تجاری باور دارند. در این میان، تنها ۶ درصد از آن‌ها از عملکرد نوآورانه‌ی شرکت خود رضایت دارند. این تفاوت فاحش بین گفتار و عمل مدیران از شناخت ناقص فرایند نوآوری سرچشمه گرفته و باعث می‌شود نوآوری و تحقیق و توسعه با هم درآمیزند.

 وقتی ماحصل تلاش‌های واحد تحقیق و توسعه دلچسب نیست، مدیران به راحتی به این نتیجه می‌رسند که سرمایه‌گذاری بلند مدت در نوآوری به هزینه‌های آن نمی‌ارزد. پس هزینه‌های تحقیق و توسعه را کاهش داده یا قطع می‌کنند. در واقع نوآوری مفهومی بسیار وسیع‌تر از تحقیق و توسعه است. نوآوری حاصل سه قابلیت مجزا است: اکتشاف، رشدِ پنهان و شتاب‌دهی.

3-in-innovation

تحقیق و توسعه ، فقط، بخشی از قابلیت اکتشاف است. توسعه‌ی بازار، مدل‌های کسب درآمد و تجاری‌سازی یک محصول جدید، غالبا به اندازه‌ی ابداع فناوری آن به زمان، منابع و پیگیری نیاز دارد.

اگر راهبرد (استراتژی) نوآوری شامل تمام مراحل اکتشاف، رشد پنهان و شتاب‌دهی نباشد، شرکت‌ها با کوهی از نوآوری‌های نصفه و نیمه مواجه هستند که در بخش تحقیق و توسعه روی هم انباشته شده‌اند. واضح است که در این صورت خبری هم از بازگشت سرمایه و سودآوری نیست. در واقع این شرکت‌ها ایده‌هایی دارند که زمین بازی را عوض می‌کند ولی هنوز اصرار دارند این ایده‌ها را در زمین قبلی به بازی بگیرند.

برای نوآوری لازم است بزرگ‌تر فکر کنید

پرورش نوآوری فقط در تزریق مقادیر زیادی پول به بخش تحقیق و توسعه خلاصه نمی‌شود. مثالی خوب در این زمینه، شرکتی است که در ابتدای دهه ۲۰۰۰ میلادی مشغول طراحی محصولاتی نظیر آبگرمکن بدون مخزن بود.  بازار به محصولات جدید این شرکت روی خوش نشان نمی‌داد. تا این که سال ۲۰۰۷ فرا رسید و رهبران جدید شرکت متوجه شدند: سال‌ها سرمایه‌گذاری‌های سنگین روی پروژه‌های متنوع، پولساز نبوده است.

آن‌ها به جای این که اکتشاف و ابداع را رها کنند یا به زمین و زمان بد و بیراه بگویند، تصمیم گرفتند شرکت را به یک تیم جدید مجهز کنند. آن‌ها فهمیدند، از پس تولید محصولات با فناوری جدید برمی‌آیند اما در بازارسازی برای این گونه محصولات لنگ می‌زنند. همچنین آموختند: برخی از پروژه‌های جدید پای آن‌ها را به بازارها و فناوری‌های جدیدی باز می‌کند که دورتر از توانایی‌های آن‌ها است.

با تقویت توانمندی‌های موجود و پرورش دو قابلیت رشد پنهان و شتاب‌دهی، گنج پیدا کردند. ظرف ۲ سال یک شیرِ آب با فناوری جدید و پیچیده به بازار عرضه شد. پرفروش‌ترین محصول آن‌ها در چند دهه‌‌ی گذشته. این مسیر درس بزرگی به آن‌ها داد:

ابداع در واحد تحقیق و توسعه، فقط و فقط، شروع راه است. ضامن بلوغ و موفقیت در بازار، گونه‌ای از نوآوری است که کامل و قدرتمند اجرا شود.

تکمیل نوآوری با رشد پنهان و شتاب‌دهی

تحقیق و توسعه به اضافه شتابدهی و رشد پنهان

پس از مشخص شدن ابعاد فناوری جدید در مرحله اکتشاف، پازل نوآوری هنوز کامل نیست. باید تمام فرصت‌های ممکن برای بهره‌برداری و استفاده‌ تجاری را جستجو نمایید. در مرحله‌ی رشدِ پنهان، تیم نوآوری بهترین فرصت‌ها را مو شکافانه بررسی کرده، گسترش داده و امتحان می‌کند. برانداز کردن کاربردهای جدید کافی نیست. تیم نوآوری باید مدل‌های مختلف و راهبرد کسب درآمد از یافته‌های جدید را نیز جستجو کند. به این ترتیب، فرصت‌های جدیدی پدیدار شده و زمان کافی برای رشد دارند. از میان این فرصت‌ها، آن‌هایی شتاب‌دهی و تجاری‌سازی می‌شوند که با شرایط فعلی و معیارهای جاری شرکت سازگار باشند.

اگر ابداعات جدید را به کسب و کار فعلی تحمیل کنیم، بدیهی‌ترین و سرراست‌ترین کاربردهای ممکن را پیدا می‌کنند. اما فرایند نوآوری، همین ابداعات را به ارزشمندترین چیزی کیمیا می‌کند که می‌توان برای آن‌ها متصور شد. برای توضیح بیشتر یکی از نوآوری‌های شرکت آنالوگ دیوایسز را مرور می‌کنیم. این شرکت شتاب‌سنج جدیدی ابداع کرد. هزینه ساخت این شتاب‌سنج، ۵ درصد نمونه‌های به کار رفته در کیسه هوای خودروها بود. به جای عرضه‌ی فوری به بازار، فرصت‌های جدیدی برای آن تصور شد. ساخت بازی‌های ویدئویی، استفاده در ماهواره‌ها و ابزارهای علمی برخی از آن‌ها است. تجربه‌ی به کار گیری این فناوری در صنایع کوچک‌تر و تخصصی‌تر سبب شد، این شرکت فناوری را بهبود بخشیده و با اطمینان بیش‌تری وارد بازار خودرو شود.

تحقیق و توسعه در بستر نوآوری پولساز می‌شود

با مخلوط کردن نوآوری و تحقیق و توسعه، ارزش‌هایی که نوآوری در بلند مدت خلق می‌کند از جلو چشم ما محو می‌شود. در دهه ۱۹۸۰ میلادی شرکت‌های آمریکایی بودجه تحقیقات علمی را به میزان چشمگیری کاهش دادند. تصور می‌کردند این سرمایه‌گذاری‌ها نتیجه‌بخش نیست. چرا که فواید این تحقیقات در کوتاه مدت مبهم و غیر قابل سنجش بود. اما تحقیقات بلند مدت نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری در نوآوری‌های واقعی به جای صرفا هزینه‌ کردن در بخش تحقیق و توسعه، بازدهی بالایی خواهد داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *